Blog

Geçmişten Günümüze Ofis Türleri

Geçmişten Günümüze Ofis Türleri

1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başında artan ofisler ve çalışma alanları için genel ofis plan tip oluşturulmuştur. Bu ofis planında, alt ve orta kademe çalışanlar için sıra düzeninde alanlar ayrılmış, üst kademe çalışanlar için ise yapının kenarında, pencere kenarı ve kapalı alanlar belirlenmiştir. ’Geleneksel Ofis’ olarak adlandırılan bu plan tipi uzun süre ofislerde kullanılmıştır. Ancak artan personel sayısı ile ofis gereksinimi de artmış ve geleneksel ofislerin duvarları kaldırılarak daha büyük mekanlar elde edilmiştir. Yöneticiler için geleneksel bürolar, çalışanlar için ise açık ve büyük mekanlı ofisler oluşturulmuştur.

Devamını Oku
Home Office Çalışmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Home Office Çalışmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Home Office işler son zamanlarda birçok işletme tarafından tercih ediliyor. Özellikle yeni kurulmuş küçük işletmeler ofis tutmak yerine evden çalışarak işlerini büyütmeye çalışıyor. Evden çalışmayı planlıyorsanız üretkenliğinizi en üst seviyede tutmaya gayret etmeniz gerekir. Home Office çalışmanın dezavantajları olsa da bir disiplin oturtarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.


Devamını Oku
Home Office Nedir?

Home Office Nedir?

Home Office çalışma biçimi günümüzde gerek şirket ve firmalarca gerekse çalışanlar tarafından fazla rağbet gören çalışma şekli oldu. Peki nedir bu Home Office çalışma? Evimizin bir bölümünü ofise çevirerek işimizi idame ettirdiğimiz köşe, alan ve odadır. Teknoloji ve dijitalin gelişmesiyle birçok iş kolu ortaya çıktı. Serbest çalışan kişilerin ekstra bir ofis kiralayıp buranın giderlerini karşılamak yerine evinin bir kısmını ofise çevirmeyi tercih etmesiyle bugün böyle bir kavram var. Home Office çalışanların ciddi artması ve ekonomide büyük rol oynamaları bu kültürün oluşmasına ve yayılmasına katkı sağladı.


Devamını Oku
Minimalizmin Çalışma Hayatına Etkileri

Minimalizmin Çalışma Hayatına Etkileri

Minimalizmin çalışma hayatına etkilerinden önce minimalizmin anlamına değinelim. Çantamızdan evimize, düşüncelerimizden giyimimize, çalışma alanlarımızdan bilgisayarımızın çalışma düzenine kadar hayatı sade yaşamaya minimalizm denir. Türkçe kelime karşılığı ‘sadelik’ olan ve son dönemde popülerleşen bir yaşam tarzı, bir akımdır. Sadecilik yada minimalizm hayatı basit yaşama anlamına gelmez. Aksine sahip olduğumuz imkanları nitelik olarak arttırmayı hedefler yani hayatımızı tam anlamıyla ‘sade’ yaşamaya yönlendirir. En doğru anlatım şekli ‘az ama öz’dür. Hayatımızda yer alan her şeyin bir amacı olmalı. Basit birkaç adımla hayatımızı daha sade yaşayabiliriz. 

Devamını Oku
Ofis Dekorasyonunda Mutlaka Olması Gereken Mobilyalar

Ofis Dekorasyonunda Mutlaka Olması Gereken Mobilyalar

Ofis dekorasyonunda mutlaka olması gereken mobilyalara karar verirken çok iyi düşünülmelidir. Çünkü ofis oluştururken her şeyden önce ihtiyaçlarımıza karşılık bulmamız gerekir. Ofislerimiz sadece işleri yürüttüğümüz yerler değil, gelen müşteri ve misafirler için de firmamızın adeta görünen yüzüdür. Hem şık bir ofis olması hem de işlevselliği ile işimizi kolaylaştırması önemlidir. Şık bir ofis istiyorsak odanın dekorasyonunun da mobilyaları kaldıracak şekilde şık ve özenli olması gereklidir.

Devamını Oku
Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

Ofis düzeninin iş hayatındaki verimliliği arttırmada ki payı azımsanamaz. O yüzden daha dikkatli düşünerek bir ofis planı yapmak sizin aleyhinize olacaktır. İyi düşünülerek tasarlanmış bir ofis düzeni, sizin hem çalışmanızı kolaylaştıracak, hem de vaktinizin verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Çalışan insanların vaktinin çoğu iş yerlerinde geçiyor. Bu yüzden evinde belli bir düzene ve rahata sahip bireyler iş yerinde de bunu devam ettirmek ister.

Devamını Oku
Ofisin Tarihsel Gelişimi

Ofisin Tarihsel Gelişimi

Ofisin tarihsel gelişimini ele alırken öncelikle ‘ofis’ kavramını ele alalım. Ofis; yönetici, memur ve sekreterlerin çalıştığı yerdir. Kavramsal olarak ise bir işin yönetilmesiyle ilgili bütün faaliyetleri kapsayan, bilginin yayıldığı ve kullanıldığı yerdir. Ofisler mal veya hizmet üretmek amacıyla kurulmuş işyerleri veya fabrikalarda pek çok işin ve işlemin yapıldığı alanlardır.

Devamını Oku
Paylaşımlı Ofis Nedir?

Paylaşımlı Ofis Nedir?

Paylaşımlı ofis çalışma şekli günümüzün yeni trendi diyebiliriz. Nedir bu paylaşımlı ofis çalışma şekli? Farklı şirketlerden yada bağımsız çalışan kişilerin aynı ortamda çalışmasına olanak sağlayan alanlar olarak tanımlayabiliriz. Çoğunlukla evdeki rahatlıktan, cafeler de dikkatin çabuk dağılmasından dolayı çalışma alanı arayan iş insanları tarafından rağbet görmekte. Çalışmak için burayı tercih eden kişiler benzer çalışma alanlarından oldukları için yeni ortaklıklar kurulabiliyor, fikir alışverişi yapılıyor ve samimi arkadaşlıklar kurabiliyorlar. 

Devamını Oku
Y ve Z Kuşağı Nasıl Bir Ofis Ortamı İstiyor?

Y ve Z Kuşağı Nasıl Bir Ofis Ortamı İstiyor?

Y ve Z kuşağı günümüzü, geleceğimizi inşa eden ve etmeye devam edecek olan kuşak olarak kabul edilebilir. Farklı nesillerin iş yaşamına, teknolojiye hatta hayata uyum sağlamaları değişiklik gösterebilir. Her birinin karakteri, beklentileri, yaşama amacı, içinde bulundukları koşullar, iş yapış şekilleri tamamen farklıdır .Bugünün dijital dünyasında eski teknolojilere ve tasarımlara takılı kalan ofisler yeni nesil çalışanları mutsuz ediyor. Y ve Z kuşağı yani yeni nesil çalışanlar rahat, işlevsel, konforlu çalışma alanlarına yöneliyorlar. 

Peki kimdir bu Y ve Z kuşağı?

Devamını Oku
Yalın Tasarım ve Sadeleşme

Yalın Tasarım ve Sadeleşme

Yalın tasarım rekabetçi bir pazarda ayakta kalabilmek adına günümüzün en önemli faktörlerinden. Verimliliği ve yaratıcılığı etkilediği düşünülen bu özelliği gerçekten ofislerimize, evimize ve hayatımıza katabiliyor muyuz? Tam zamanlı bir çalışan gününün üçte birini ofiste geçirmekte. Bu sebeple ofis ortamı çok önemli. Performansın ve verimliliğin artmasında ofis kurgusunun büyük önemi olduğu birçok firma tarafından bilinen ve kabul edilen bir gerçek. Günümüzde işler, rekabet ve teknoloji o kadar hareketlendi ki geçmiş yüzyıla hakim olan yönetim ve liderlik anlayışının değişmesine yeniden şekillenmesine sebep oldu.

Devamını Oku
Gösterilen: 1 ile 10 arası, toplam: 10 (1 Sayfa)